Lokaty bankowe

Maklerzy zapowiadają wzrost notowania ropa notowań ropy atrakcyjny pakiet vip spready w forex

Wielu z nas, którzy jednak nie określają się mianem inwestorów, decyduje się na założenie lokaty bankowej. Z ogromnej ilości banków działającym na rynku polskim, trudno jest wybrać ten najlepszy z konkurencyjną ofertę. Pieniądze na lokacie bankowej po pewnym czasie są wypłacane wraz z odsetkami, na które wpływa stopa procentowa oraz inflacja.

Obecnie najpopularniejsze są lokaty długoterminowe, na które pieniądze mogą zostać wpłacone nawet na okres 36 miesięcy. Ważna jest jednak wysokość stopy oprocentowania w skali roku, gdyż to od niej zależy wysokość naszego zysku. Drugim rodzajem lokat są tzw. progresywne. W tym przypadku klient banku może wypłacać odsetki za każdy miniony miesiąc i przy tym pozostawić resztę zgromadzone kapitału, który dalej generuje odsetki.

Wybierając lokatę warto zwrócić uwagę na stopę procentową, rodzaj oraz częstotliwość kapitalizacji odsetek, czas trwania lokaty. Równie istotne jest to, jak ma się sprawa z możliwością wpłacania oraz wypłacania pieniędzy.

prowadzący rejestr agent transferowy przyjmuje realizacje uczestników funduszu zocz listę lista alertów ostrzeżeń przygotowaną przez największych inwestorów na świecie

Im procentowanie lokaty wyższe to i większe są nasze zyski z odsetek. Warto jednak zwrócić uwagę czy oprocentowanie po opodatkowaniu nie będzie niższe od inflacji, gdyż wówczas nic nie zarobimy, a stracimy.

Częsta kapitalizacja odsetek oznacza, że będziemy na lokacie więcej zarabiać. Jeszcze bardziej korzystne może okazać się dla nas, jeśli wybierzemy taką lokatę, na której odsetki naliczane są odgórnie. Co do okresu trwania umowy – jest to kwestia indywidualna i sami musimy ocenić na ile chcemy „zamrozić” nasze pieniądze. Z zasady im dłuższy okres trwania, tym i większe zyski.