Monety kolekcjonerskie

Operacje na dźwigniach dźwignia operacyjna to dopiero początek przygody na giełdzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej,Rada Polityki Pieniężnej

Od czasu, kiedy NBP w 1995 roku rozpoczęła emisje monet kolekcjonerskich, wiele osób dostrzegło możliwość zarobienia dużych pieniędzy związanych z kupnem i sprzedażą srebrnych i złotych monet. Dlatego też poza NBP oraz mennicami inwestorzy nabywają i odsprzedają swoje monety na aukcjach internetowych.

Monety emitowane przez NBP mają nominały o wartości od 10 zł do 200 zł. Są to zazwyczaj monety okolicznościowe, wydawane ze względu na ważne wydarzenia czy też rocznice. Na cenę rynkową monety wpływa kilka czynników: wartość kruszcu, ilość monet w obiegu, zainteresowanie i popularność oraz estetyka wykonania.

Każda z monet 10-200 zł umieszczana jest w specjalnym plastikowym, przeźroczystym pudełku, a złote monety dodatkowo opatrzone są certyfikatami. To właśnie w nie najwięcej się inwestuje i to one przynoszą największe zyski.

Wynika to również ze wzrostu cen za uncję tego kruszcu. Jednak ciężko jest w 100% określić jaką wartość za kilka lat uzyska dana moneta, gdyż każda z nich jest oceniana indywidualnie.

Ceny monet mogą się zmieniać. Według specjalistów w tej dziedzinie inwestycji, wzrosty cen mają miejsce w okresie zimowo-wiosennym, po czym w sezonie letnim i przy okazji świąt znacznie spadają.

Wartość monet kształtuje się również w zależności od nastrojów panujących na rynkach. Kilka lat temu dało się zaobserwować wzmożone zainteresowanie monetami, które wiązało się z kryzysem gospodarczym, który dotknął cały świat. Prognozuje się również, że najlepszy moment na kupno monet, to pierwszy etap wychodzenia z recesji.

Osoby zainteresowane tego rodzaju inwestycjami mogą również zdecydować się na kupno oraz sprzedaż monet bulionowych. W odróżnieniu od monet kolekcjonerskich ich emisja jest nieograniczona, gdyż zależy tylko i wyłącznie od popytu.

Po drugie, monety bulionowe są wartościowe ze względu na kruszec, z którego zostały wykonane, gdyż próba złota lub srebra w ich przypadku jest wyższa w porównaniu z tymi w monetach kolekcjonerskich.

Monety bulionowe porównywane są do sztabek złota, ale mimo wszystko ich cena jest bardziej przestępna, a zatem prościej jest ją sprzedać. Cena monet bulionowych zależna jest od tego, jak ceny kruszców kształtują się na giełdzie.

ogólnoświatowy kryzys bankowy kryzys bankowy powoduje straty na giełdzie